מאתר נזילות

מי מאתר נזילות בבית שלכם?

אחד הדברים הכי מסוכנים לבני אדם, זה לגור בבית שיש בו רטיבות ועובש. משום כך יש לשים לב לכל סימן העלול לחשוף נזילות בבית. אטימה רופפת או חוסר אטיה, מעבר להשלכה האסתטית, עלולים בסופו של דבר לעלות לכם הרבה יותר יקר מאיטום איכותי. לבית רטוב יש גם השלכות קשות על הבריאות. עובש ולחות עלולים לגרום לקשיי נשימה. לכן אם יש לכם לחות בבית ואתם מזהים את זה, אל תחכו, אלא הזמינו מיד מאתר נזילות – חברה שיכולה לאתר את מקור הנזילה ותעשה בדיקת נזילות מים וגם תציע לכם דרכי פתרון מידיים.

בהתחלה תוכלו לראות שיש בקירות אזורים נפוחים. בהמשך יתווספו לכך בועות ובליטות של צבע. השכבה תתקלף ותתפורר, ולאחר מכן יופיעו כתמים בצבע בז'. העובש על הקירות עלול להיות מסוכן מאוד ועל כן אסור להזניח את הטיפול. עובש מהווה את אחד האלרגנים אשר עלולים לגרום לאסטמה והוא מסוכן בעיקר לילדים וקשישים. על כל סימן שמצביע על לחות, חשוב להזמין חברה מקצועית לטפל בבעיה.

מאתר נזילות – יש חברות מיוחדות ומקצועיות

בעבר כאשר היו בעיות של נזילות בבתים, היה מגיע אינסטלטור ורוצה לעשות בדיקת נזילות מים. הוא היה מנחש מאיפה המים נוזלים, וכדי לבדוק זאת, היה לעתים פשוט שובר קיר, או עוקר את הרצפה. זו הייתה הדרך היחידה להיווכח האם מה שהאינסטלטור חושב אומנם נכון. אם הוא קבע שהנזילה היא מהרצפה, היו פשוט עוקרים את הרצפה ואם הוא קבע שזה מאחורי הארון, היו מזיזים את הארון ושוברים את הקיר כדי לתקן את הנזילה. הרבה פעמים לא היה מדובר על מאתר נזילות מקצועי ו"הניחוש" התגלה כטעות והלקוח היה נשאר עם כמה קירות שבורים ובלי רצפה, עד שהנזילה אותרה. הדרך לגלות אותה הייתה בדרך של ניסוי וטעייה.

כל אינסטלטור יודע כי לרטיבות יש כמה דרכים לעשות את דרכה לקירות הבית. זה יכול לקרות בגלל איטום או חיפוי לקויים, זה יכול לקרות עקב ניקוז לא איכותי של מסילות בחלונות הבית או מרזים, אז המים פשוט חודרים פנימה ומחלחלים לתוך הקירות? זה יכול להיות בכלל פיצוץ של צנרת ברצפה, איטום לא הרמטי של הגג ואז הצפות החורף פשוט יורדות למעטפת ומחלחלות לתוך הדירות. וגם חדרי אמבטיה שלא מאווררים אותם אחרי מקלחות, הלחות והרטיבות נשארים בפנים ועושים שמות בקירות. לפעמים זה המקום הראשון בו מתגלה העובש וסימני הרטיבות.

איך עושים היום בדיקת נזילות מים?

היום מי שמפרסם שהוא מאתר נזילות מים, הן בדרך כלל חברות מקצועיות. היום אין מצב שיבוא אליכם אינסטלטור הביתה וישבור לכם קיר. כל אינסטלטור מקצועי מצויד היום במצלמה תרמית. כדי לאתר את הנזילה מחדירים אותה לאזור בו חושבים שיש פיצוץ של צנרת ושהוא מקור הנזילה, ועל פי הטמפרטורה הנראית על הצג, יודעים אם יש שם מים או לא. היום לא חופרים, לא שוברים ולא מזיזים אריח ממקומו עד שיודעים מאיפה נגרמת הנזילה, וגם אחרי שיודעים לא מפרקים את הבית כדי לתקן את זה אלא עושים ייבוש מבנים.

לדבי מומחים אם עלה בבדיקת נזילות מים כי התקלה נובעת למשל מאיטום לקוי, מתקנים זאת באופן מידי. לאחר מכן חשוב לתת לקירות להתייבש. אם מתגלה כי הרטיבות היא מתחת לרצפה, יש היום שיטות של הזרמת אוויר חם, ממכונות כמו "פן" גדול שיש בכוחן לייבש את הרטיבות בלי להזיז מרצפת אחת ממקומה.

איתור נזילות במצלמה טרמית
נזילה בבית

איך לבחור חברה לביצוע בדיקת נזילות מים?

אם יש לכם נזילת מים או רטיבות בבית, אתם חייבים לאתר מידית – מאתר נזילות מים, חברה שמבצעת בדיקת נזילות מים באמצעים משוכללים. הרטיבות כאמור יכולה לנבוע מכמה סיבות כמו פיצוץ בצנרת ובאמצעות מכשירים חדשניים אפשר לזהות היום במדויק את מקור התקלה. לחברות של ייבוש מבנים יש גלאי סיב אופטי, אשר בהחדרה שלו אל צנרת הביוב הוא מאתר נזילה ויכול לאתר כזו גם ממרזבים.

בנוסף כאמור אפשר לזהות מקור של נזילה באמצעות מצלמה תרמית או באמצעות גז. הוא נצבע בצבע אחר כאשר יש מים במקום, וכך אשפר לדעת במדויק היכן הוא. חשוב מאוד לתקן את הפיצוץ בצנרת וכאשר מדובר בקירות, צריך לתת לזה זמן להתייבש. יש בארץ אזורים שבהם הסיכוי להתפתחות עובש הוא גבוה מאוד, אלה אזורים שיש בהם לחות גבוהה.

מאתר נזילות – יש חברות מיוחדות ומקצועיות

בכל מבנה פעיל בין אם הוא דירה למגורים, משרד או מפעל יש צנרת מים המובילה מים אל הברזים. צנרת זו סמויה מן העין והיא מותקנת מתחת למרצפות, מאחורי הקירות ועוד. בעיקר בבתים ישנים, הצנרת כבר ישנה, מחלידה וייתכן אף מלאה באבנית. לאחר זמן מה, היא עלולה להיסדק ואף להתפוצץ והתוצאה- נזילת מים.

פעם כדי לעשות בדיקת נזילות מים, נעזר השרברב בחושים שלו. הוא היה מגיע, ומתוך הידע וההבנה שיש לו לגבי מסלול הצנרת במקום, הוא ממש לא היה מאתר נזילות באופן מקצועי אלא, מנחש היכן זה יכול להיות. בדרך כלל כמובן הוא היה בוחר לחשוב שהנזילה היא מהצינור הכי קרוב לאזור הרטוב. השיטה לוודא את זה הייתה, לשבור את הקיר או את הרצפה כדי לחשוף את הצינורות ולבדוק אם אכן יש בהם סדק, חור או פיצוץ.

הרבה פעמים יש לומר, אחרי כל הפירוק וההרס, הסתבר שאין נזילה בצינורות שהשרברב חשב, ואז היו נאלצים להזמין שיפוצניק שיתקן את כל מה שעשה השרברב, והוא היה מנסה לנחש שוב מאיפה הנזילה.

לפעמים זה היה לוקח זמן רב והרס רב, אבל לא היה את הציוד והמכשירים שיש היום כדי לבדוק מאיפה הנזילה.

נזילות מים
טיפול בנזילות

איך עורכים היום בדיקת נזילות מים?

אם חלילה יש לכם נזילה בבית או במשרד, היום כבר לא מנחשים איפה זה יכול להיות ושוברים קירות. לרשותם של המומחים שעושים בדיקת נזילות מים מקצועית יש היום מכשירים מדויקים בעזרתם מאתרים את הנזילה.

בעידן טכנולוגי זה קיימת מצלמה תרמית משוכללת, אשר מסוגלת לזהות כשלי איטום וכשלים בצינורות כמו סדקים או פיצוצים שהם הגורמים לנזילת מים. בנוסף יש מצלמת סיב אופטי, ממש כמו שיש בחדרי ניתוח. זוהי מצלמת וידיאו שיש לה סיב גמיש, מחדירים אותו לתוך הצינורות והמצלמה מציגה בזמן אמת את המצב וכך ניתן לזהות פיצוצים, חורים או סדקים בצינורות. למצלמה אפשר לחבר סוגים שונים של סיב אופטי בקוטר ובאורך שונה עפ"י החלטת מי שעורך את הבדיקה.

יש המשתמשים בגלאי אקוסטי, כי מים שמטפטפים או נוזלים עושים רעש. זוהי מערכת שמגלה נזילות בחצרות, שטחים פתוחים וגינות. היא אופטימלית לעומקים גבוהים וקווי מים ראשיים.

בדיקת נזילות ע"י גלאי לחות או גלאי גג מימן?

גלאי לחות הוא עוד מכשיר חובה לערוך בדיקת נזילות מים. כיוון שמים הם רטובים, הן הסתם הם מייצרים לחות ובאזור שלהם יהיה יותר לח מאשר באזור שבו הם לא נמצאים. לפיכך באמצעות מד הלחות, יכול הבודק להעריך האם יש מים באזור המסוים או לא. בבדיקות של קווי מים וביוב בחוץ בחצר, גינה או אף מתחת לאדמה ומתחת לאספלט, בודקים היום קיומה של נזילה באמצעות גלאי גז מימן. הוא יודע לקבוע בדיוק היכן יש נזילה.

כל המכשירים והציוד אתם משתמשים היום אנשים לבדיקת נזילות מים, מאפשרים קיצור זמן התיקון ואף איתור מדויק של התקלה, מה שלא היה קיים בעבר. אנו ממליצים ליצור קשר עם חברה שיש לה ניסיון באיתור נזילות ואף פתרונות מתקדמים ומשוכללים.

יש היום שיטות חדשות לייבוש נזילות בתוך מבנים, וחשוב מאוד לעשות את הטיפול הכי מתקדם שיש היום בתחום.

ראו עוד אודות: רטיבות קפילארית | ייבוש תת רצפתירטיבות בתקרה מהשכןאיתור נזילות במצלמה תרמית

פתרונות לרטיבות בבית