איתור נזילות במצלמה טרמית

איתור נזילות במצלמה טרמית

איך זה עובד?

אנחנו חיים היום בעידן הטכנולוגיה, והיא מתקיימת ובאה לידי ביטוי בתחומים רבים וגם בתחום האינסטלציה.

עד לפני כמה שנים, אם חלילה הייתה נזילה בבית, בעליו היו מזמינים שרברב מומחה והוא היה אמור לאתר מהיכן יש נזילה. הקביעה הזו הייתה תוצאה של ניחוש, משום שכל אינסטלטור מבין כיצד פורשים צנרת בבית, הוא הרי בעצמו עושה זאת לעתים. ולכן הוא היה מחשב כל מיני חישובים ומגיע להחלטה שמקור הנזילה הוא במקום מסוים. 

אז, היה נאלץ לפרק את הקיר או את הרצפה, ובמילים אחרות להרוס ולשבור אותם, לתקן את הנזילה ולאחר מכן היה צורך להזמין איש שמבצע שיפוצים כי לבנות שוב את מה שנהרס.

לעתים, "הניחוש" העלה חרס. טעויות אנוש זה הרי דבר נפוץ. לא כל הניחושים קלעו, ולכן גם אחרי הרס של קיר או עקירת רצפה, התברר כי מאחוריהם או מתחתם, הכול יבש והנזילה היא בכלל ממקום אחר.

האמצעים לאיתור נזילה היו ידניים. ידע כולל ניחוש. לא היה שום ציוד ושום מיכון משוכלל שיעזור לשרברב לגלות מאיפה מחלחלים המים, בדיקת נזילות מים התבססה על ידע מקצועי וניחוש.

אבל היום אנחנו מדברים כבר על תקופה אחרת לגמרי. אין היום שרברב שלא מגיע לאתר נזילות באמצעות מצלמה תרמית Thermal Imaging Camera.

איתור נזילות במצלמה טרמית
איתור נזילות מצלמה טרמית אומגה ייבוש

איך עובדת מצלמה תרמית?

מצלמה תרמית ששמה הוא גם מצלמת חום, מציגה אובייקטים בצבעים שונים המשקפים את מידות החום שלהם. כאשר מופיע על הצג צבע כתום-צהוב, אז המצלמה זיהתה אובייקט חם, כאשר הצבע על הצג הוא סגול-כחול, המצלמה זיהתה אובייקט קר.

מצלמה טרמית עובדת על עיקרון בשם "דימות טרמי", שהוא מושג מעולם הפיזיקה. הרעיון הוא לזהות אובייקטים שהטמפרטורה שלהם היא מעל אפס מעלות, ע"י קליטה של קרינה אינפרה אדומה הנפלטת מהם. 

הם פולטים, המצלמה קולטת ומסמנת זאת. מצלמה תרמית וכן גלאים, קולטים את המידע ומעבדים אותו במושגים של קרינה אלקטרומגנטית של אינפרא אדום, שיש לה אורכי גיל מ-1 ועד 14  מיקרון. השם אינפרה אגב, פירושו בלטינית "מתחת".

איתור נזילות במצלמה טרמית, חוסך זמן וגם כסף. ידוע הוא כי לזמן יש משמעות לגבי נזילות ודליפות מים, שככל שעובר הזמן הן עלולות לגרום לנזקים גדולים יותר.

איתור נזילות במצלמה תרמית

לא שוברים דבר!

כאמור בעבר, כדי לאתר נזילות היה צורך להרוס קירות, לחפור בורות ולעקור מרצפות. היום זה נעשה באופן טכנולוגי וגם התיקונים אגב, כמו במקרה למשל של נזילה מתחת למרצפות, אין צורך לעקור אותן כדי לטפל בבעיה, אפשר להזמין חברה שמעניקה שירותים של ייבוש חול ויש לה ציוד ייעודי לכך.

אין היום מאתר נזילות אחר, ואין חלופה למצלמה תרמית. זוהי השיטה בה כל אנשי המקצוע משתמשים היום ומצליחים גם בזמן קצר, וגם ללא חפירה, שבירה ועקירה של מרצפות, לדעת היכן יש נזילה ולטפל בה מידית.

הסימנים לנזילה בבית יכולים להיות, רטיבות מעל הפאנלים, על הרצפה. נזילות על הקיר, וכאשר יש נזילת מים, זה לא קורה רק בחדרים הרטובים אלא בכל חדרי הבית.

סימן נוסף לנזילת מים יכולה להיות פטריה כהה על הקיר. יש להדגיש כי פטרייה זו מפיצה ריח של טחב ולחות, וחשוב מאוד לטפל בבעיית הנזילה ולהזמין בדיקת נזילות מים, ובעל מקצוע מאתר נזילות מומחה בתחום ייבוש מבנים, שיש לו מצלמה תרמית, כדי שהוא יוכל כמה שיותר מהר, לאתר את מקור הנזילה וגם לתקן אותו מידית, תוך שימוש בשיטות חדישות של ייבוש קירות ועוד.

בדיקת נזילות מים עושים במקרה של:

  • כתמי טחב או פטריה כהה על הקיר.
  • ריח של טחב ועובש בבית.
  • דירה או בית עם צינורות ישנים.
  • בניין שחיבור הבטון מסביבו ליד הקרקע, התפורר במשך השנים.
  • הצפה של מי גשמים בגג הבניין.
  • קולות של טפטוף מים מאחורי קיר.
  • לחות או מים על הרצפה או על הפאנלים.

בדיקת נזילות מים, יש לבצע מיד עם קיומו של אחד מהסימנים הנ"ל וככל שתקדימו לטפל בבעיה כך תוכלו לצמצם את הנזקים. 

כאשר מדובר בנזילות של מים, אם זה בביתכם או אם זה במשרד, זה עלול לגרום נזק רב וכבד לרכוש.

עשוי לעניין אותך: ייבוש תת רצפתי

ייבוש תת רצפתי